Do wypełnienia przestrzeni między meblami stosowane są różnego rodzaju materiały, w tym szkło lacobel oraz szkło hartowane. Zastanawiasz się, na który wariant się zdecydować? Dowiedz się, czym charakteryzują się te materiały i co lepiej sprawdzi się w kuchni.
Lacobel – co to jest?
Szkło lacobel jest popularnym elementem wykończenia wnętrz, mebli oraz ścian. Charakteryzuje się praktycznie idealnie gładką powierzchnią.
Lacobel jest delikatnym tworzywem, które wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz traktowania. O ile samo utrzymanie w czystości nie jest skomplikowanym zadaniem (szkło nie ma fug, więc mycie na mokro lub sucho jest błyskawiczne), o tyle należy ostrożnie obchodzić się ze szkłem lacobel w kuchni. Jeśli zdecydujesz się na zamontowanie szkła lacobel przy płycie grzewczej, to uważaj, aby nie uderzyć jego powierzchni np. gorącym garnkiem.
Lacobel a szkło hartowane
Co jest lepsze – lacobel czy szkło hartowane do kuchni? Warto najpierw scharakteryzować szkło hartowane. Szkło hartowane jest wytwarzane w inny sposób niż lacobel. Dzięki hartowaniu w wysokich temperaturach jest dodatkowo wzmocnione i bardzo wytrzymałe.
Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy materiał lacobel jest hartowany? Lacobel nie jest materiałem hartowanym. Warto przy tym pamiętać, że jeśli potrzebujesz wykończenia o wyjątkowej odporności, to szkło hartowane będzie dużo lepszym wyborem niż lacobel. Szkło lacobel można pociąć na różne wymiary oraz zeszlifować krawędzie, ale nadal będzie ono narażone na uszkodzenia. Szczególnie niebezpieczne dla lacobel są częste zmiany temperatury, dlatego nie jest to dobre rozwiązanie do kuchni. Wyjątkowo osłabiona i podatna na uszkodzenia jest szyba z lacobelu z wycięciami np. pod gniazdka elektryczne.
Na co zwrócić uwagę?
Szkło hartowane a lacobel – co wybrać? Dzięki świetnym parametrom obu tych surowców, wybór jest uzależniony głównie od preferencji użytkownika oraz oczekiwań w stosunku do wyposażenia kuchennego. Dużą rolę odgrywa również przeznaczenie. Szkło hartowane i lacobel doskonale posłużą jako różnego rodzaju gabloty, fronty, półki i nie tylko! Z ich pomocą można stworzyć szklane tablice, zabudowy ze szkła, balustrady, kabiny prysznicowe czy szklane podłogi 3D.
Niehartowane delikatne szkło lacobel sprawdzi się w miejscach, które nie są narażone na skrajne temperatury i nie mają styczności ze źródłem ciepła (np. w ozdobnych ściankach, szafach). Natomiast szkło hartowane to wytrzymały materiał do łazienki lub kuchni, gdzie panują trudniejsze warunki. Zahartowane szkło można dekorować poprzez np. lakierowanie, drukowanie metodą UV oraz laminowanie metodą EVA z folią graficzną. Tak zdobione szkło nazywamy panelami szklanymi.
Podsumowanie
Bez względu na to, czy wybierzesz lacobel czy szkło hartowane, warto pamiętać, aby podjąć odpowiedzialną decyzję. Jeśli interesuje Cię design i wyjątkowe wzornictwo, to proponujemy panele szklane, szkło na balustrady oraz drzwi szklane od producenta Colour Glass. W naszej ofercie znajdziesz również daszki szklane czy panele szklane do kuchni w rozmaitych wzorach i kolorach. Zapraszamy do zapoznania się z całym asortymentem już dziś!